Искат граждански контрол върху петролопровода
Стойновски: Не на буйовете, разливите стигат за два часа до брега
Трябва да има пряко участие на бургаската общественост в предпроектното проучване и в последващата експлоатация на петролопровода Бургас-Александруполис. Около тази идея се обединиха вчера общински съветници, участвали в дискусия за тръбата заедно с представители на МРРБ, Морска администрация и Пристанище – Бургас.
От петролопровода има геополитически и общоикономически ползи, заяви Аргир Бояджиев – изпълнителен директор на Пристанище-Бургас. Така или иначе, тръбата ще премине оттук - дали през нас, или през Румъния, и при това положение е по-добре да е оттук, категоричен е той. Трябва обаче да се усъвършенства контролът върху преминаването на големите танкери.
Реални ползи няма, контрира общинският съветник от Атака Стоян Иванов. 20-30 млрд.долара ще преминават годишно по тръбата под формата на петрол, а за нас ще останат само таксите и рисковете, продължи той. А рисковете са не само екологични, но и икономически, защото в региона от туризъм се въртят милиарди лева.
Не е удачен начинът на разтоварване на петрола – на буйове в морето, смята пък общинският съветник Ваклин Стойновски, който обясни, че се е консултирал със специалисти. Според изчисленията на експертите от евентуалните места на буйовете до моста на плажа нефтените петна ще стигат за няма и два часа. И изобщо не е решение на проблема съоръженията да се поставят навътре в морето, защото винаги ще изплуват на брега.
Да се разтоварват танкерите на нефтопристанището в парк Росенец, което за целта да бъде разширено, предложи Стойновски. Така вероятността от разливи ще намалее, а пък ако все пак настъпят, ще могат да се локализират по-лесно, каза той.
Ще внесем докладна за следващата общинска сесия, с която ще поискаме да се чуе мнението на експертите, заяви Стойновски.
Как ще се покриват рисковете от петролопровода, попитаха общинските съветници. Има Европейска агенция за покриване на рисковете от замърсяване, обясни експертът от МРРБ Венелин Вандов. Според думите му - грижа на Европа е опазването ни от разливи. Европейската комисия иска тръбата, а това са мероприятия на ЕС, които така или иначе се случват, заяви представителят на министерството.
Създава се Международна проектна компания, а една от нейните цели е да проучи рисковете и да инвестира в оборудване за избягването им, заяви пък ръководителят на проекта за разширение на пристанището Сашо Александров.
http://far.bourgas.org/more_news.php?id=7884
Прочетено: 4302 пъти