Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Незаконен курорт за властимащи расте край Бургас



12 Ноември 2002, Вторник


Автор: Румяна Емануилиду



Бургас, 11.11.2002 - Незаконна “Ривиера” расте с бързи темпове точно на морския бряг по южното ни Черноморие. Местните хора и обитателите на близкото рибарско селище вече я наричат иронично “Безплатно място в Рая”. Те казват, че ви трябват просто няколко хиляди лева, за да започнете, но не всеки може да се добере до място в това райско кътче край морето. 
Къде е това райско място? Край Бургас, в местността, известна на старите бургазлии като Отманлий /сега общински парк “Росенец”/, до така нареченото Рибарско селище, което пък се води в местността Ченгене скеле. И самото рибарско селище е още незаконно, защото е построено изцяло в горския фонд.
Оказва се, че никой не може да назове имената на щастливите собственици в “Рая”, които явно строят, без да са платили за терена. Странно как масивните сгради започнаха да се вдигат по едно и също време върху общински и държавни терени, а общината и областта продължават да си отправят взаимни обвинения и да твърдят, че не знаят кой е тайнственият предприемач.
В общината няма одобрени нито скици, нито разрешителни, нито проекти - нищо от задължителните документи, показа проверка.

Зараждането на така нареченото “Рибарско селище” започва преди десетина години. Това е една печална история на несъгласуваност между институциите в Бургас. В началото е имало благородна цел да бъдат преместени рибарските лодки от града, като им се отдели специално място настрани от големите пристанища и удобно за хората, които с риболов си вадят хляба. Изградени са канали за лодките и са изпълнени всички процедури, за да се стигне до заповед за отреждане на мястото от горския фонд за рибарско селище. За съжаление, тогава общината не е заплатила необходимата сума и процедурата и досега е висяща.

 
От 1992 година горското ведомство и общината уж преговарят как да узаконят рибарското селище, но така и не са се споразумели досега. Междувременно незаконни постройки никнат като гъби тук и там около рибарското селище. Вместо да се търси решение за узаконяване на селището на рибарите, незаконно строителство започва да завладява и другата страна на канала с мълчаливото съгласие и на горското управление, и на Районната инспекция по опазване на околната среда /РИООС/, и на другите отговорни инстанции.

В момента това строителство е придобило размерите на масов грабеж. Върху половин километър брегова ивица кипи усилена дейност – напук на всякакви закони. Строи се върху общинска земя в общинския парк “Росенец”. Явно някой е казал на хората, че тук могат да строят. И те строят – стотици тонове бетон се изливат направо на морския бряг.

“Считам, че зад това бързане да се изграждат мащабно бетонни постройки, вероятно стои някаква организация, която е създала последователност на изграждането така, че за няколко денонощия тук да бъдат построени няколко десетки постройки без план и ред”, казва директорът на Регионалното управление на горите /РУГ/ инж. Дико Патронов.

Инж. Патронов настъпи, без да иска, някого по мазола, защото съвсем скоро след като той заведе журналисти с камери до незаконното райско място, в местния общински вестник се появи “разследване”: шефът на горското имал парцел в незаконната вилна зона “Росенец”. Горски № 1 в областта се е възползвал от служебното си положение за придобиване на имот в незаконосъобразно обособената вилна зона “Росенец”, твърди изданието.

Парцелът е с площ над 1000 кв.м и се намира вдясно от стария път за Созопол. Скритото в гората селище е на хълма и от него има чудесен изглед към морето. Освен от инж. Патронов, мястото е харесано и от други настоящи и бивши ръководители на РУГ, част от които са вдигнали масивни сгради, пише още общинското издание.

“Не смесвайте нещата с рибарското селище и новата вилна зона. Там са незаконните постройки, а не край моето място. Освен това аз съм се отказал да го работя и вече нямам нищо общо с това място”, каза инж. Дико Патронов.

Оказа се, че парцелите са получени по постановление на Министерския съвет № 1 от 1991 г. “за самозадоволяване”. Повечето от тях обаче се владеят без документ и без заплащане на наем. Това е констатирано в доклад, изготвен през март т.г. от служители на Инспектората към Министерството на земеделието и горите. Под него стоят подписите на държавен инспектор Илия Георгиев и главен инспектор Валентина Пенчева. С доклада е запознат и министърът на земеделието Мехмед Дикме.
Междувременно се оказа , че след като сам раздуха случая с незаконното селище, инж. Патронов е излязъл в принудителен отпуск, а за неговото място е обявен конкурс. Само че никой не можел да забрани на Патронов да се яви отново на конкурса, а в областта нямало друг по-подготвен от него - с няколко научни титли и разработки в областта на опазването на гората и останалото природно богатство, инициатор за създаването на Народен парк “Странджа”, коментират горски служители.

А незаконните постройки около рибарското селище продължават да са растат. След като никой досега не е наказал тези, които са строили незаконно, защо да не дойде нова банда грабители? Този път – на публична общинска собственост, коментират бургазлии. Според тях общината, областната управа, Регионалната дирекция за национален строителен контрол /РДНСК/, РУГ, полицията и прокуратурата безучастно са наблюдавали плавния и постепенно ескалиращ процес на появяващи се една след друга вили в райското кътче южно от промишления град. Изброените инстанции били напълно наясно кой и по кои неписани правила гради къщи по на два и три ката. Това били настоящи и бивши държавни служители, настоящи и бивши общински шефове, магистрати, полицаи и бизнесмени. Хора с власт и пари, които са добре информирани, че рано или късно постройките ще се узаконят.

“Цялата редица вили по брега са на големци – има полицейски шеф, началници от горското, шефове от “Нефтохим” и други богаташи. Никой няма да ги пипне, само плашат. Няма да ви кажем имена, наредено ни е да мълчим”, проговориха строители. Хората се бъхтят денонощно, обещани са им големи надници.

Според източник, пожелал да не бъде назоваван, в местността действал тайнствен регламент. Местата раздавал известен силов бос срещу 2-3 хиляди щатски долара и с гаранция, че скоро ще бъдат узаконени.

Общият брой на незаконните масивни сгради е повече от 100. Една част от тях са вдигнати в държавния горски фонд, друга част – върху земя, която е публична общинска собственост. Предвидени били дори местата за магазини и кафенета, чието изграждане върви успоредно с вилите. Прокарана е водопроводна мрежа, положени са елкабели, монтирана е улична касета, подготвена е телефонизация – цялостна инфраструктура за бъдещата “Ривиера”, с каквато не могат да се похвалят половината жилищни места в Бургас.

Отговорните инстанции продължават да твърдят, че никой от собствениците не е известен. Строителят също е фантом. Защо обаче данъчните не се заинтересуват от къде и с какви фактури се закупуват строителните материали? Или пък как “фантомите” си плащат тока и водата?

“Ще се извършат проверки и констатациите ще бъдат изпратени на държавен контрол за по-нататъшни действия, които са в техните правомощия. Искахме съдействие от прокуратурата, КАТ и МВР за преустановяване на строителството”, обещаваше заместник-кметът по строителството на община-Бургас Георги Костов, а в същото време денонощно се лееха хиляди тонове бетон и поголовно се сечеше дъбова гора и редки растителни видове.

Костов призна, че това е абсолютно беззаконие. “Не мога да си представя дали това беззаконие може да бъде извършено някъде другаде в страната”, каза заместник-кметът на Бургас. И той, и подчинените му повтарят, че не са знаели за новото строителство. А сега вече никак не било лесно – първо трябва да се установят нарушителите, да се им съставят актове и т.н. Процедура дълга и сложна…
Междувременно пресцентърът на общината изпрати съобщение до медиите, че за проблема с разрастващото се незаконно строителство е бил информиран лично ексминистърът на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев. Поискано било и съдействие от Окръжна прокуратура и РДНСК. Тези действия на общината били продиктувани от бездействието на държавните органи, поясни общинският пресцентър.

Съгласно Закона за устройство на територията /ЗУТ/, общинските технически служби могат единствено да съставят констативни актове за незаконните строежи и след надлежното им връчване ги пращат в съответната РДНСК. Спирането на строежа, запечатването на строителната площадка, прекъсването на електрозахранването и водоснабдяването са задължение на ДНСК, смятат от общината.

От РДНСК обясниха, че за общинските площи има право да се намеси само инспекторатът на община-Бургас. Директорът на РДВР-Бургас ген. Красимир Петров пък каза, че полицията може да охранява при молба на общинската администрация евентуалното събаряне на незаконните обекти, но не и да се намесва директно срещу нарушителите.

До този момент инспекторите на РДНСК са съставили около 50 констативни протокола за незаконно строителство. Лепели ги по обектите – без имена, разбира се. На юнашко доверие, че нарушителят ще види написното и сам ще си събори постройката.

“Не е проблем незаконните постройки да бъдат съборени”, твърди директорката на РДНСК Веселина Драганова. Според нея дори не било необходимо да се водят административни процедури по незаконните процедури. Тъй като в новото селище никой не може да се легитимира като собственик, преписките трябвало да бъдат заведени срещу неизвестен извършител. “Там трябва да започне събаряне и то директно от община Бургас. Стига да има воля за това нещо”, твърди Драганова.

Мерки все пак бяха взети. С помощта на полиция беше изключен токът в незаконното селище. Но тъй като главният трафопост е в рибарското селище, без ток останаха и рибарите, някои от които са се настанили в селището целогодишно. Няколко дни те мръзнаха и протестираха, заплашвайки да направят с лодките жива верига през Бургаския залив и да не допускат кораби в пристанището и нефтобазата.

След което токът беше пуснат отново и всичко си тръгна по старому – и животът, и строителството. За да докаже за пореден път на обикновените хора, че в тази държава наистина има нещо сбъркано. Защото, ако откраднеш няколко кокошки, ще влезеш в затвора по бързото производство. Ако обаче откраднеш държавна и общинска земя за хиляди левове, оставаш безнаказан.

Затова предлагаме:
Включвайки новото селище в устройствения план на община-Бургас и по предложение на началника на ДНСК Недко Младенов, да бъде издадено наказателно постановление от кмета на Бургас Йоан Костадинов. Така общината би се сдобила напълно законно с цял курортен комплекс от 300-400 вили /курортно селище “Райско място” или “Кмет бийч”/. При добра съгласуваност между кметовете на останалите крайморските общини, областния управител на Бургас и началника на РДНСК, ако се координират и заприходят в балансите на общините или на държавата и останалите незаконни вили, хотели и селища по Южното Черноморие, всички крайбрежни общини изведнъж биха се замогнали.



Прочетено: 4234 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
сградата на Общината Водорасли Аквасорс Фонтанът на площад Флора Бургас 2009 pepi Графила 2009, Бургас Pepi Пролет, кокичета сред тухли Фрагмент от сграда в Бургас Конкурс прическа Бургас 2009 Бургас, мостика
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development