Принципът "copy-paste" за плоския данък не върви
Автор: econ.bg
Финансистите Светлана Найденова и Стефан Ненов представиха мнението си относно въвеждането на плоския данък у нас. Този данък ще коригира несправедливостта при облагането на едноличните търговци. Данъкът трябва да бъде съобразен с реалната ситуация в страната
Няма достатъчно яснота около въвеждането на плоския данък у нас. Това становище беше изразено от финансистите Светлана Найденова и Стефан Ненов - регистрирани одитори, членове на Института на дипломираните експерт - счетоводители /ИДЕС/ по време на пресконференция на тема: "Мястото на плоския данък в съвременното данъчно облагане в България! Как предлаганият от правителството нов данък ще се отрази на доходите на физическите лица?".
Финансистите поставиха въпроса за повече информираност в обществото по отношение на новите данъчни правила.
10-те процента са "безпрецедентна данъчна ставка", заявиха финансистите. Плоският данък освен това поставя при равни условия всички данъкоплатци у нас. Сред позитивните ефекти, които очакват финансистите от въвеждането на новия данък, е и намаляването на данъчната бюрокрация чрез опростяване на данъчните декларации.
Сред негативните ефекти, които бяха посочени на пресконференцията, е фактът, че най-сериозно данъкът ще засегне групите хора, които имат минимален доход до 200 лв. Ако бъде премахнат необлагаемият минимум, хората с доходи между 200 и 300 лв. ще бъдат допълнително обременени. Затова финансистите предложиха необлагаемият минимум да бъде запазен за известно време, а не да бъде премахнат напълно.
"Вярвам, че българският законодател е изминал дълъг път и съм убедена, че ще намери верния баланс между данъчната политика и социалните аспекти", заяви Светла Найденова.
Въвеждането на плосък данък от 10 процента от началото на 2008 година ще коригира несправедливостта при облагането на едноличните търговци, смята Стефан Ненов. В момента едноличните търговци текущо се облагат по Закона за корпоративното подоходно облагане, където данък печалба е 10 процента. Те обаче са задължени да подават годишни данъчни декларации по закона за данъците върху доходите на физическите лица, пише Дарик радио. Така в края на годината се облагат още веднъж с по-висока ставка.
Най-ниското стъпало в скалата е 18 на сто, следва 20 процента и най-високата ставка е – 22 на сто. Според Ненов с въвеждането на плосък данък от 10 процента данъкът, който ще плащат едноличните търговци както месечно, така и годишно ще е в един и същ размер. "Ако всички облекчения, които сега се ползват при облагането на личните доходи, отпаднат данъчната тежест ще се увеличи, каза Светлана Найденова.
Този подход от своя страна няма да е правилен, тъй като налог ще се начислява не върху доходите, а върху приходите. За да няма увеличение на данъчното бреме за хората с най-ниски приходи, одиторите предлагат да се запази някакъв размер на необлагаем минимум. Те не подкрепят предложението да се дават допълнителни средства, с които да се компенсира по-високия данък, тъй като ще се увеличат разходите по администрирането.
Найденова още добави, че въвеждането на данъка не трябва да бъде самоцел. "Един данъчен закон трябва да бъде точен, ясен и справедлив", смята одиторът.
Освен това, финансистите изразиха стоновището, че данъкът трябва да бъде съобразен с реалната ситуация в страната и да бъде адаптиран към нея. По думите на Ненов, правителството не бива да действа на принципа copy-paste и директно да взаимства от друга икономика, като го внедри у нас. Според него етапът, в който се намира страната ни, е подходящ за въвеждането на плоския данък. 15 са страните, в които има плосък данък, като в пет от тях са го въвели от началото на тази година. Това са бивши комунистически страни, като единственото изключение е Исландия, в която обаче единната данъчна ставка, въведена през 2007 година, е 35,7%.
Прочетено: 3592 пъти