Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

КРС препоръча повишаване на мощностите на радиостанциите по Черноморието



07 Юни 2007, Четвъртък


Автор: Burgas Info



 

По Черноморието, особено в УКВ-ефира, трудно се чува българска реч. Бедата не е в това, че се чуват много турски радиостанции, бедата е, че не се чуват българските. Това заяви на днешното заседание на парламентарната Комисия по гражданско общество и медии Валентин Георгиев, член на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), предаде Агенция “Фокус”. Като основна причина за замърсяването на националния ефир в граничните райони, той посочи неадекватното поведение на националните оператори - БНР и БНТ. По думите на Георгиев - с влизането в сила на Закона за далекосъобщенията, двете национални медии стават лицензоносители. БТК е частна, тя е длъжна да сключи договори, но основната грижа за развитието и разпространението на програмата, е на БНР. От 2004 година до сега на БНР са предоставени 68 работни честоти, на които да развие и излъчва програмата. От тях са усвоени 16. Има искане от страна на БНР и готовност от страна на КРС за предоставяне на още осем работни честоти. Това обаче означава, че 52 честоти, на които би трябвало да се чуват програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев", не са усвоени и не работят", уточни Георгиев.
Той каза още, че на няколко пъти се установява КРС установява, че "Дарик" радио не усвоява мощностите, които има по лиценз, и трябва да се оказва натиск, за да работи с максимални мощности. "Те затова са национален оператор - за да покриват територията, а не да търсят само рекламния ефект", посочи още Валентин Георгиев. Представителят на КРС допълни, че с големи мощности се излъчва в градовете, където примерно има рекламодатели.
Като друга причина за замърсяването на националния радиоефир Георгиев посочи, че много от планираните за България честоти са заети от чужди радиостанции. Най-често по Черноморието това са турски радиостанции. По неофициални данни в района на Истанбул работят няколко десетки УКВ-станции с много големи мощности, без никаква регулация, освен програмна.
КРС многократно е писала писма до международни организации и е провеждала срещи със съответните регулатори, досега обаче резултат няма, каза Георгиев.
Той допълни, че КРС е препоръчала повишаване на мощностите на българските радиостанции по Черноморието. Комисията е предложила мощностите да бъдат повишени на 3000 вата. От 14 март технически проекти на осем радиостанции за повишаване на мощностите са готови, но не са съгласувани с Главна дирекция "Гражданска и въздухоплавателна администрация". Според Валентин Георгиев - ГД ГВА е против вдигането на мощности, но националният интерес е свързан с това повишаване на мощностите. От ГД ГВА са поискали извършване на измервания на шума. КРС са съгласни да направят такива, но настояват да се работи бързо и оперативно и да се търси решение в реално време.



Прочетено: 2275 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Гиацинт Йордановден 2011, Бургас - от Тина моите цветя Черноморец-Поморие Аз и моя първи  братовчед Росен етюд 01 Море,земя, въздух Залез Подводен свят 1 Извилистая жизнь дерева Старото пристанище
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development