Човек на Бойко Борисов в Бургас преди врме: "Няма да се включа във всеобщия ламтеж за власт"
26 Юли 2007, Четвъртък
Автор: Катя Касабова
Господин Николов, ГЕРБ взриви тази седмица общественото недоволство в региона след разкритието, че поминъкът на рибарите ни е поставен извън закона. В какво се изразява Вашата борба за спасяването им?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Подехме подписка във връзка с умишлено пропуснатия срок от страна на държавата да предупреди рибарите по българското Черноморие да регистрират плавателните съдове и да се лицензират за риболуване в нашата акватория. Срокът 1 януари 2007-а е пропуснат, защото хората не бяха информирани, а до 1 март тече другият срок, в който българската държава съгласно европейската директива има право да коригира списъка на лицензираните рибари. Но забележете - корекцията е само в посока намаляване на броя им. Сега около 70% от рибарите не са регистрирани.
Може би са се разсеяли, защото това струва много пари, а повечето са бедни хора.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не е така, става въпрос за 135 лв., в които като разходи са включени придобиването на два документа – че са преминали курсовете за правоспособност и че плавателните им съдове отговарят на изискванията. Проблемът е, че те не са се регистрирали изобщо. Хората, които протестират сега твърдят, че не са уведомени и че за пръв път от нас са чули за тази процедура. Досега поминъкът им не е подлежал на лицензиране и всички спокойно са риболували професионално. От Обзор до Резово рибарите са 2600, а регистрираните са едва 560.
Кой е персонално виновен?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Нещата стоят така, както с “Натура 2000” през ноември, когато първи от ГЕРБ реагирахме за предстоящия хаос и недовоство. Условията са били известни от година-две назад, но служителите от изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, които трябваше да ограмотят хората, да съставят предварителни списъци, да предупредят за последствията – глоба и конфискация на плавателния съд при липса на лиценз. В ЕС приемат, че малките плавателни съдове са кораби с дължина над 10м, а у нас 90% от риболовните съдове са малки рибарски лодки – между 6м и 10м. Ние ги водим лодки, а не кораби и може би заради това се е получило неразбирането за лиценза. А според ЕС всеки, който има плавателен съд и лови риба с мрежа, чепаре или трал се квалифицира като промишлен риболов. 99% от нашите рибарски лодки имат мрежи. Впрочем за промишлен риболов се приема и ако ловиш риба с въдица за търговска дейност - пак трябва да си лизензиран.
В нашето НС и правителството са пренаситени от подписки. Кой ще ви обърне внимание?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не е така, защото шефът на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Владимир Филипов вече е заминал по тази причина за Брюксел, разбрахме го след среща с регионалния представител Джамил Кадиш. И това стана, след като проблемът стигна чрез медиите до София. Искаме да се удължи срокът за регистрация и да се увеличи квотата ни. Защото тя е изчислена на база на досегашните регистрирани рибари, а квота се изчислява върху мощността на двигателя и големината на съда. Интересувахме се как се е развил този процес в съседна Гърция и разбрахме, че година преди да влезе в сила европейската наредба, там са се събрали всички рибарски дружества и са регистрирали всичко, в т.ч. и старите пробити корита, които стоят по кейвете неизползвани, за да влязат в по- голямата квота за улов на риба! Регистрирали са с 30% повече от използваемите, заради рестриктивната политика на ЕС всяка година квотите да намаляват, за да се запази биологичното равновесие. Аз се видях лично с много рибари от Царево, Созопол, Ченгене скеле и Несебър. Повечето са възмутени от липсата на информация. Емоционални са и с живописно поведение, ние трябва да съхраним този поминък, от него не се печели, а се преживява и в крайна сметка е част от нашия бит и фолклор. Ще сме благодарни на всяка друга партия и организация, която съдейства за решаване на проблема, ще предоставим събраната до момента информация. Ние случайно разбрахме от наши членове на клуба – рибари, че е нарушено конституционното им право на информация.
Защо се спряхте на малкоизвестната в публичното пространство социоложка Румяна Желева за кандидат-евродепутат от нашия регион?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Тя беше една от 9-е номинации, от нас поискаха да изпратим до Централната комисия по избора в столицата трима. Другите бяха Емил Таралов – с две висши образования и три западни езика, специалист по компютърни технологии в Бавария, втората дама е завършила европеистика и европейско право.....? Подреждането в листата с 18-е ще стане ясно в събота, комисията по избора ще постави оценки след събеседване с кандидатите.
Прекарвате напоследък повече време в столицата, защо се налага това?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Свързано е с дейността ми в ГЕРБ, подготвяме новия офис на партията, който ще бъде в НДК.
Но с какво е полезен областният лидер в такава организационна работа?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Отговорям за ресора Югоизточен район на планиране, персонално за дейността на ГЕРБ освен в Бургаска, още и в Сливенска, Старозагорска и Ямболска област.
Имаме информация, че участвате в преговорите на централно ниво с други политически партии за местния вот.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Официално не водим още разговори, но инцидентно - да. Сега сме мобилизирани за кампанията на евродепутати, защото ни е първи избор и ще направим всичко възможно, да се представим добре.
Другите партии готвят паралелно двете предизборни кампании.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: При нас акцентът са европейските избори - ще вложим максимум усилия, за да се докажем като партия.
Как определяте себе си в този момент – повече като бизнесмен или повече като политик?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Като регионален представител на конфедерацията на работодателите и индустриалците в България КРИБ и зам. Председател на Бургаската търговско промишлена палата участвам активно в динамичния процес на адаптиране на бургаския бизнес към новите европейски изисквания и предизвикателства. В този смисъл се налага и взимането на политически решения, с цел ускоряването му, някои от които правителството бави. В контекста на европейското ни бъдеще гледам с 5 до 10 години напред. Бургас има ключово значение. Твърдя че до 10 г. ще бъде вторият по големина град в България.
Трябва ли да приветстваме бизнеслистите, които се подготвят за местния вот? Разбрахме, че и предприемачът Ваклин Стойновски готви експертен списък от известни личности с разноцветни политически възгледи. Със сигурност със свои листи ще излязат бизнесмените Руси Куртлаков, Бенчо Бенчев, Георги Манев, Димитър Събков, Ивайло Зартов. Заявка прави и Тодор Георгиев, някогашният зам.-кмет, известен сега като един от заможните хора в града.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Този донякъде естествен процес трябва да се анализира внимателно, защото има силна икономическа миграция към Бургас, който става алтернатива на София и е нормално всички бизнесструктури, които срещат трудности в комуникациите с местните органи на властта – кмет и Общински съвет, да се стремят към свое представителство, към свой кмет. Много от тези личности, които споменахте, имат самочувствие и финансов ресурс за печелене на избори. Имат и висококвалифицирани специалисти в своите фирми, които също биха могли да включат в местното управление. Те ще са добре дошли, ако идват с идея да помагат за развитието като цяло на града и са готови да загърбят конкуренцията и междуличностната си неприязън. Но аз зная и за подготовката на други бизнеслисти извън тези, които споменахте. Бих искал да попитам водачите им могат ли да бъдат гаранти за хората, които ще лансират – пред кого ще се отчитат, кой ще бъде техният коректив. За добро или за лошо, всички съветници от партийни листи могат да бъдат контролирани чрез местните си ръководства и това е част от демокрацията – за да няма чувство за безнаказаност и смехотворна еуфория от присъствието в светлините на прожекторите.
През 2003-а Бенчо Бенчев, Евгения Попеску и Руси Куртлаков поведоха Бизнесдружение и обявиха, че ще се борят за по-благоприятни условия за бизнеса като цяло. Мисля, че тримата дори не си говорят в Общинския съвет.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Тревожно е това. Четвърта година в този Общински съвет, логичното беше да положат повече усилия , за да защитават достойнството и интересите на бургаския бизнес в община Бургас. Бизнесът можеше да се включи в обществените и инфраструктурни проекти на общината, а не да се лансират фирми от Стара Загора назапад. Много се притеснявам да не се получи същото и в следващите 4 години – това, което се лансира като предизборни програми – без корупция, без бюрокрация, за работа на едно гише, да се окаже празнословие.
Чии още бизнеслисти имате предвид?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: До момента има сигурни индикации за 7. В тях стоят хора, достигнали доста далече.
Строителните предприемачи братята Динко и Йордан Диневи ли имате предвид?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: За тях не знам. Но мисля, че е добре да се върви към отстояването на интересите не само на средния и едрия, но и на дребния бизнес.
ГЕРБ не закъснява ли? Напрежението в Бургас расте заради неяснотата на главните конкуренти срещу Йоан Костадинов.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не, не закъснява, ние сме отворена демократична организация и можем да подкрепим кмет извън структурите на ГЕРБ. Водим разговори с известни бургаски фигури извън сдружението и партията ни. Симпатизираме много на проф.Петко Чобанов, оценяваме високо това, което постигна с новата сграда и развитието на Бургаския свободен университет, той заслужава.
Актуална ли е Вашата кандидатура за кмет?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Досега тя не е коментирана в рамките на гражданското сдружение и партията. Оттук нататък успоредно с кампанията за евродепутати предстои да изготвим критериите за избор на кандидатите ни за общински съветници и кметове, както и критериите, на които трябва да отговарят личностите, които ще искат подкрепа извън нашите структури. ГЕРБ е организация, в която дисциплината доминира и при нас няма да видите импозантни солови акции.
Всеизвестно е, че проф.Чобанов няма ищах да кметува. Не е ли безсмислено да коментираме името му? Затова ви питам - готов ли сте да поемете тежкия кръст да поведете кампанията на ГЕРБ за кмет?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Темповете на развитие на този град се разминават с визията на сегашното му управление. Предстои реализация на мащабни инфраструктурни проекти, които трябва да бъдат ръководени от човек със сериозни познания и воля, който да е гарант за запазването и развитието на общинската собственост, защото сега само се украсява, а трябва да имаме смелостта да понесем кръста за създаване на големи видими блага – училища, спортни площадки, големи паркинги, яхтено пристанище, строителство на общински жилища. Да имаме претенции не просто за разкриване на нови работни места, а такива които да поемат висококвалифицирани наши кадри. Да не се гордеем с ниската степен на безработица, а с големите заплати и високите доходи на нашите граждани спрямо останалите градове в България.
Избягвате да отговорите на въпроса ми директно.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Много е лесно да кажа -да, аз ще съм кандидат за кмет на община Бургас. Но проблемът е в това, че темата започва да се превръща в неприятна интрига. Нагледахме се на подобни шутовщини през последните години. Очевидно е, че има хора, за които е заветна мечта да станат шоумени на политическата сцена, но за мен това е изключително сериозно и отговорно решение, от което зависи настоящето и бъдещето на много хора. Не бива да очаквате в отговор на този въпрос да се бия в гърдите и да подскачам с фрази като: “Хората ме искат!” Аз не съм Бай Ганьо и никога няма да прозвуча в публичното пространство в стила „Булгар, булгар!” Вече месеци наред съм подложен на безпардонен натиск, около мен се разиграват всякакви интриги, проявява се нездраво любопитство от партийни централи и предизборни щабове.Живея с чувството, че от мене трябва да изкопчат сега, веднага, на всякаква цена личните ми намерения. Давам си сметка, разбира се, че натискът е заради стремежа на различни организации – бизнес и политически, да планират спрямо моя отговор своята предизборна стратегия, да си направят “сметката” с позволени и с непозволени средства. Този долнопробен спектакъл се разиграва с користната цел да се омаловажи дейността на ГЕРБ и да се вкара всичко, което правим, в познатото досега русло на местните избори – изпълнено с вътрешни боричкания, домогвания, уговорки. Години наред стана практика имената, които се появяват в публичното пространство като алтернатива за местна власт да бъдат предварително смачквани и потъпквани. Не искам за пореден път изборите в Бургас да се превръщат в цирк с надцакване, надлъгване и зле режисирани интриги, което вече за съжаление, започна. Явно, че бъркам нечии планове, че има много хора - притеснени и изневрени, за изхода от тези избори. Нездравото любопитство ще бъде ли кандидат-кмет Димитър Николов заприлича на нечиста игра, в която не съм сигурен, че изобщо желая да участвам. Не искам да живея под непрекъснати заплахи и предупреждения, недостойни намеци. Не искам да съм част от всеобщия ламтеж за власт.
Означават ли тези думи, че омерзението Ви се е превърнало в отказ от участие във вота като кандидат за кмет и водач на листата на ГЕРБ?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: За местните избори в Бургас ГЕРБ ще се изправи пред “Велика китайска стена” от пари, натиск и сплетни. Тази машина може да смаже всяка идея и опит за промяна. В Европейския съюз обаче има общо утвърдени правила и аз ще дам всичко от себе си тези правила да станат правила за бургаските управници. В ГЕРБ няма да се уморим в опитите си да ги наложим. Имам силата и енергията да се изправя срещу всеки, който с действие или бездействието спира развитието на града ни и крои планове за себе си и малка група от хора около себе си. Но ще покажа тези свои качества, ако достойни хора или организации решат да ме номинира и аз се съглася. Няма да допусна който да било щаб да реди своя пъзел върху моите лични и на партията ми планове .
Знаете ли колко общински жилища през този мандат са построени?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Няма официална информация. На мен като председател на комисията по икономика и инвестиции никой не ми е подал такава информация. Зная, че списъкът с чакащи се увеличава. Но колко чакат, колко са получили - не зная и това е едно от доказателствата за информационното затъмнение в общината. Сегашният общински бюджет е перспективен, защото в него има много средства за инвестиции. А ние не успяваме дори и парите, които получаваме от местния бизнес и данъците на бургаските граждани да управляваме в полза на самите тях.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Подехме подписка във връзка с умишлено пропуснатия срок от страна на държавата да предупреди рибарите по българското Черноморие да регистрират плавателните съдове и да се лицензират за риболуване в нашата акватория. Срокът 1 януари 2007-а е пропуснат, защото хората не бяха информирани, а до 1 март тече другият срок, в който българската държава съгласно европейската директива има право да коригира списъка на лицензираните рибари. Но забележете - корекцията е само в посока намаляване на броя им. Сега около 70% от рибарите не са регистрирани.
Може би са се разсеяли, защото това струва много пари, а повечето са бедни хора.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не е така, става въпрос за 135 лв., в които като разходи са включени придобиването на два документа – че са преминали курсовете за правоспособност и че плавателните им съдове отговарят на изискванията. Проблемът е, че те не са се регистрирали изобщо. Хората, които протестират сега твърдят, че не са уведомени и че за пръв път от нас са чули за тази процедура. Досега поминъкът им не е подлежал на лицензиране и всички спокойно са риболували професионално. От Обзор до Резово рибарите са 2600, а регистрираните са едва 560.
Кой е персонално виновен?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Нещата стоят така, както с “Натура 2000” през ноември, когато първи от ГЕРБ реагирахме за предстоящия хаос и недовоство. Условията са били известни от година-две назад, но служителите от изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, които трябваше да ограмотят хората, да съставят предварителни списъци, да предупредят за последствията – глоба и конфискация на плавателния съд при липса на лиценз. В ЕС приемат, че малките плавателни съдове са кораби с дължина над 10м, а у нас 90% от риболовните съдове са малки рибарски лодки – между 6м и 10м. Ние ги водим лодки, а не кораби и може би заради това се е получило неразбирането за лиценза. А според ЕС всеки, който има плавателен съд и лови риба с мрежа, чепаре или трал се квалифицира като промишлен риболов. 99% от нашите рибарски лодки имат мрежи. Впрочем за промишлен риболов се приема и ако ловиш риба с въдица за търговска дейност - пак трябва да си лизензиран.
В нашето НС и правителството са пренаситени от подписки. Кой ще ви обърне внимание?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не е така, защото шефът на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Владимир Филипов вече е заминал по тази причина за Брюксел, разбрахме го след среща с регионалния представител Джамил Кадиш. И това стана, след като проблемът стигна чрез медиите до София. Искаме да се удължи срокът за регистрация и да се увеличи квотата ни. Защото тя е изчислена на база на досегашните регистрирани рибари, а квота се изчислява върху мощността на двигателя и големината на съда. Интересувахме се как се е развил този процес в съседна Гърция и разбрахме, че година преди да влезе в сила европейската наредба, там са се събрали всички рибарски дружества и са регистрирали всичко, в т.ч. и старите пробити корита, които стоят по кейвете неизползвани, за да влязат в по- голямата квота за улов на риба! Регистрирали са с 30% повече от използваемите, заради рестриктивната политика на ЕС всяка година квотите да намаляват, за да се запази биологичното равновесие. Аз се видях лично с много рибари от Царево, Созопол, Ченгене скеле и Несебър. Повечето са възмутени от липсата на информация. Емоционални са и с живописно поведение, ние трябва да съхраним този поминък, от него не се печели, а се преживява и в крайна сметка е част от нашия бит и фолклор. Ще сме благодарни на всяка друга партия и организация, която съдейства за решаване на проблема, ще предоставим събраната до момента информация. Ние случайно разбрахме от наши членове на клуба – рибари, че е нарушено конституционното им право на информация.
Защо се спряхте на малкоизвестната в публичното пространство социоложка Румяна Желева за кандидат-евродепутат от нашия регион?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Тя беше една от 9-е номинации, от нас поискаха да изпратим до Централната комисия по избора в столицата трима. Другите бяха Емил Таралов – с две висши образования и три западни езика, специалист по компютърни технологии в Бавария, втората дама е завършила европеистика и европейско право.....? Подреждането в листата с 18-е ще стане ясно в събота, комисията по избора ще постави оценки след събеседване с кандидатите.
Прекарвате напоследък повече време в столицата, защо се налага това?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Свързано е с дейността ми в ГЕРБ, подготвяме новия офис на партията, който ще бъде в НДК.
Но с какво е полезен областният лидер в такава организационна работа?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Отговорям за ресора Югоизточен район на планиране, персонално за дейността на ГЕРБ освен в Бургаска, още и в Сливенска, Старозагорска и Ямболска област.
Имаме информация, че участвате в преговорите на централно ниво с други политически партии за местния вот.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Официално не водим още разговори, но инцидентно - да. Сега сме мобилизирани за кампанията на евродепутати, защото ни е първи избор и ще направим всичко възможно, да се представим добре.
Другите партии готвят паралелно двете предизборни кампании.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: При нас акцентът са европейските избори - ще вложим максимум усилия, за да се докажем като партия.
Как определяте себе си в този момент – повече като бизнесмен или повече като политик?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Като регионален представител на конфедерацията на работодателите и индустриалците в България КРИБ и зам. Председател на Бургаската търговско промишлена палата участвам активно в динамичния процес на адаптиране на бургаския бизнес към новите европейски изисквания и предизвикателства. В този смисъл се налага и взимането на политически решения, с цел ускоряването му, някои от които правителството бави. В контекста на европейското ни бъдеще гледам с 5 до 10 години напред. Бургас има ключово значение. Твърдя че до 10 г. ще бъде вторият по големина град в България.
Трябва ли да приветстваме бизнеслистите, които се подготвят за местния вот? Разбрахме, че и предприемачът Ваклин Стойновски готви експертен списък от известни личности с разноцветни политически възгледи. Със сигурност със свои листи ще излязат бизнесмените Руси Куртлаков, Бенчо Бенчев, Георги Манев, Димитър Събков, Ивайло Зартов. Заявка прави и Тодор Георгиев, някогашният зам.-кмет, известен сега като един от заможните хора в града.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Този донякъде естествен процес трябва да се анализира внимателно, защото има силна икономическа миграция към Бургас, който става алтернатива на София и е нормално всички бизнесструктури, които срещат трудности в комуникациите с местните органи на властта – кмет и Общински съвет, да се стремят към свое представителство, към свой кмет. Много от тези личности, които споменахте, имат самочувствие и финансов ресурс за печелене на избори. Имат и висококвалифицирани специалисти в своите фирми, които също биха могли да включат в местното управление. Те ще са добре дошли, ако идват с идея да помагат за развитието като цяло на града и са готови да загърбят конкуренцията и междуличностната си неприязън. Но аз зная и за подготовката на други бизнеслисти извън тези, които споменахте. Бих искал да попитам водачите им могат ли да бъдат гаранти за хората, които ще лансират – пред кого ще се отчитат, кой ще бъде техният коректив. За добро или за лошо, всички съветници от партийни листи могат да бъдат контролирани чрез местните си ръководства и това е част от демокрацията – за да няма чувство за безнаказаност и смехотворна еуфория от присъствието в светлините на прожекторите.
През 2003-а Бенчо Бенчев, Евгения Попеску и Руси Куртлаков поведоха Бизнесдружение и обявиха, че ще се борят за по-благоприятни условия за бизнеса като цяло. Мисля, че тримата дори не си говорят в Общинския съвет.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Тревожно е това. Четвърта година в този Общински съвет, логичното беше да положат повече усилия , за да защитават достойнството и интересите на бургаския бизнес в община Бургас. Бизнесът можеше да се включи в обществените и инфраструктурни проекти на общината, а не да се лансират фирми от Стара Загора назапад. Много се притеснявам да не се получи същото и в следващите 4 години – това, което се лансира като предизборни програми – без корупция, без бюрокрация, за работа на едно гише, да се окаже празнословие.
Чии още бизнеслисти имате предвид?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: До момента има сигурни индикации за 7. В тях стоят хора, достигнали доста далече.
Строителните предприемачи братята Динко и Йордан Диневи ли имате предвид?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: За тях не знам. Но мисля, че е добре да се върви към отстояването на интересите не само на средния и едрия, но и на дребния бизнес.
ГЕРБ не закъснява ли? Напрежението в Бургас расте заради неяснотата на главните конкуренти срещу Йоан Костадинов.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Не, не закъснява, ние сме отворена демократична организация и можем да подкрепим кмет извън структурите на ГЕРБ. Водим разговори с известни бургаски фигури извън сдружението и партията ни. Симпатизираме много на проф.Петко Чобанов, оценяваме високо това, което постигна с новата сграда и развитието на Бургаския свободен университет, той заслужава.
Актуална ли е Вашата кандидатура за кмет?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Досега тя не е коментирана в рамките на гражданското сдружение и партията. Оттук нататък успоредно с кампанията за евродепутати предстои да изготвим критериите за избор на кандидатите ни за общински съветници и кметове, както и критериите, на които трябва да отговарят личностите, които ще искат подкрепа извън нашите структури. ГЕРБ е организация, в която дисциплината доминира и при нас няма да видите импозантни солови акции.
Всеизвестно е, че проф.Чобанов няма ищах да кметува. Не е ли безсмислено да коментираме името му? Затова ви питам - готов ли сте да поемете тежкия кръст да поведете кампанията на ГЕРБ за кмет?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Темповете на развитие на този град се разминават с визията на сегашното му управление. Предстои реализация на мащабни инфраструктурни проекти, които трябва да бъдат ръководени от човек със сериозни познания и воля, който да е гарант за запазването и развитието на общинската собственост, защото сега само се украсява, а трябва да имаме смелостта да понесем кръста за създаване на големи видими блага – училища, спортни площадки, големи паркинги, яхтено пристанище, строителство на общински жилища. Да имаме претенции не просто за разкриване на нови работни места, а такива които да поемат висококвалифицирани наши кадри. Да не се гордеем с ниската степен на безработица, а с големите заплати и високите доходи на нашите граждани спрямо останалите градове в България.
Избягвате да отговорите на въпроса ми директно.
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Много е лесно да кажа -да, аз ще съм кандидат за кмет на община Бургас. Но проблемът е в това, че темата започва да се превръща в неприятна интрига. Нагледахме се на подобни шутовщини през последните години. Очевидно е, че има хора, за които е заветна мечта да станат шоумени на политическата сцена, но за мен това е изключително сериозно и отговорно решение, от което зависи настоящето и бъдещето на много хора. Не бива да очаквате в отговор на този въпрос да се бия в гърдите и да подскачам с фрази като: “Хората ме искат!” Аз не съм Бай Ганьо и никога няма да прозвуча в публичното пространство в стила „Булгар, булгар!” Вече месеци наред съм подложен на безпардонен натиск, около мен се разиграват всякакви интриги, проявява се нездраво любопитство от партийни централи и предизборни щабове.Живея с чувството, че от мене трябва да изкопчат сега, веднага, на всякаква цена личните ми намерения. Давам си сметка, разбира се, че натискът е заради стремежа на различни организации – бизнес и политически, да планират спрямо моя отговор своята предизборна стратегия, да си направят “сметката” с позволени и с непозволени средства. Този долнопробен спектакъл се разиграва с користната цел да се омаловажи дейността на ГЕРБ и да се вкара всичко, което правим, в познатото досега русло на местните избори – изпълнено с вътрешни боричкания, домогвания, уговорки. Години наред стана практика имената, които се появяват в публичното пространство като алтернатива за местна власт да бъдат предварително смачквани и потъпквани. Не искам за пореден път изборите в Бургас да се превръщат в цирк с надцакване, надлъгване и зле режисирани интриги, което вече за съжаление, започна. Явно, че бъркам нечии планове, че има много хора - притеснени и изневрени, за изхода от тези избори. Нездравото любопитство ще бъде ли кандидат-кмет Димитър Николов заприлича на нечиста игра, в която не съм сигурен, че изобщо желая да участвам. Не искам да живея под непрекъснати заплахи и предупреждения, недостойни намеци. Не искам да съм част от всеобщия ламтеж за власт.
Означават ли тези думи, че омерзението Ви се е превърнало в отказ от участие във вота като кандидат за кмет и водач на листата на ГЕРБ?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: За местните избори в Бургас ГЕРБ ще се изправи пред “Велика китайска стена” от пари, натиск и сплетни. Тази машина може да смаже всяка идея и опит за промяна. В Европейския съюз обаче има общо утвърдени правила и аз ще дам всичко от себе си тези правила да станат правила за бургаските управници. В ГЕРБ няма да се уморим в опитите си да ги наложим. Имам силата и енергията да се изправя срещу всеки, който с действие или бездействието спира развитието на града ни и крои планове за себе си и малка група от хора около себе си. Но ще покажа тези свои качества, ако достойни хора или организации решат да ме номинира и аз се съглася. Няма да допусна който да било щаб да реди своя пъзел върху моите лични и на партията ми планове .
Знаете ли колко общински жилища през този мандат са построени?
ДИМИТЪР НИКОЛОВ: Няма официална информация. На мен като председател на комисията по икономика и инвестиции никой не ми е подал такава информация. Зная, че списъкът с чакащи се увеличава. Но колко чакат, колко са получили - не зная и това е едно от доказателствата за информационното затъмнение в общината. Сегашният общински бюджет е перспективен, защото в него има много средства за инвестиции. А ние не успяваме дори и парите, които получаваме от местния бизнес и данъците на бургаските граждани да управляваме в полза на самите тях.
Прочетено: 3379 пъти