Разнообразна програма е подготвила община Созопол за предстоящите коледни и новогодишни празници
07 Декември 2010, Вторник
Със запалване на светлините на елхата започнаха коледно-новогодишните празници в Созопол. Това съобщиха от пресцентъра на общината. Тържеството пред сградата на общината, където по традиция се украсява градската елха, събра стотици граждани. Високата близо 7 м елха бе украсена пищно с коледни светлини, разноцветни играчки и гирлянди.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Младежки културен център БУРГАС. Програма за месец декември. Предстоящи събития
Младежкият културен център – Бургас е създаден с Решение на Общинския съвет от 29.07.1992 г. С утвърдения тогава Статут на МКЦ си поставя основна задача – да се превърне в притегателен център за изява на талантите на младите хора и за удовлетворяване на културните им потребности. Като правоприемник на бившия Младежки дом, МКЦ съхранява и развива дейността на различни школи по изкуствата и младежки формации.
В Младежкия културен център развиват своята дейност следните клубове и формации:
- школа „Стъклопис“
- школа „Батик“
- школа „Мозайки“
- Хорова школа
- Фолклорен танцов ансамбъл „Емона“
- Градска детска театрална школа
прочетено 4535 пъти
Подробна програма, посветена на празника на Бургас – Никулден
Празникът на града ще бъде отбелязан още с концерти и тържества в отдалечените квартали и съставни селища на територията на община Бургас. За втора поредна година за гражданите ще бъде обособен пункт за раздаване на рибена чорба, приготвена по стара рецепта на рибарите от Ченгене скеле. Новост в отбелязването на Деня на Бургас – Никулден ще бъде разкриването на втори пункт за печена риба и вино. Двата пункта ще бъдат разположени на две от най-емблематичните места в Бургас – до Грамофона /на ул. „Богориди”/ и до Часовника /градинката до х-л „България”/.
прочетено 6645 пъти
Тържествено откриване на паметник, посветен на 90 години от основаването на Меден Рудник
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ МЕДЕН РУДНИК ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ” ЕКЗАРХ АНТИМ І” – БУРГАС
Организират
ТЪРЖЕСТВЕНО ОТКРИВАНЕ НА ПАМЕТНИК, ПОСВЕТЕН НА
90 ГОДИНИ ОТ ОСНАВАВАНЕТО НА МЕДЕН РУДНИК
прочетено 3704 пъти
Надежда Кутева - с приз Пазител на традициите 2010
Инициативата за определяне на българите, които са допринесли през годините за запазване на културното ни наследство, е първата по рода си, а идеята на организаторите от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите
прочетено 4564 пъти
Българово чества Деня на будителите
Вторият град в община Бургас – Българово чества Деня на будителите /1 ноември/ и 105 годишнината на НЧ „Съгласие – 1905”. По този повод кметство Българово и местното читалище канят всеки, който желае да присъства на тържествения концерт и да сподели с тях светлия празник.
прочетено 3126 пъти
Бургас и Краснодар подновиха своето побратимство
Делегация от Община Бургас, водена от зам.-кмета Красимир Стойчев, взе участие в празненствата по случай 217-годишнината от основаването на Краснодар. Така бургазлии показаха уважение към руския град-побратим и върнаха жеста на кмета Владимир Евланов, който гостува в Бургас на неговия празник Никулден през 2008 г.
Краснодарци се проявиха като любезни домакини и обградиха с внимание своите гости.
Освен бургаската, на празника присъстваше делегация от десетмилионния китайски град Харбин /водена от кмета Лин До/, както и делегация от немския Карлсруе /водена от зам.-кмета Волфрам Ягер/, които също са побратими на Краснодар.
прочетено 3832 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3900 пъти
Стартира Балканският Младежки Фестивал
От 8-ми до 13-ти септември2010 г., в гр. Сандански ще се проведе петнадесетото юбилейно издание на Балкански Младежки Фестивал (БМФ) - събитие, което въпреки условията на икономическа криза, дава възможност на младите хора да покажат своето активно отношение
към борбата с бедността и социално изключване, чрез поредица от креативни дейности и дискусии. В рамките на фестивала ще участват млади хора и младежки групи от 17 балкански и европейски държави като броят им е около 600 души, от които над 200 от чужбина.
прочетено 4011 пъти
Украинска култура и колорит на сцената на крайбрежния булевард
На сцената на северния крайбрежен булевард жителите и гостите на Несебър се насладиха на перфектните изпълнения на състави от Киев, Украйна, вчера вечерта. До колорита и културата им публиката се докосна чрез безупречно представените от гостите характерни фолклорни песни и танци. Приятна част от програмата бе изпълнението на украински народни обичаи. След гостите от Киев, които внесоха още един фолклорен щрих в културната програма на община Несебър, в края на седмица градът на ЮНЕСКО ще се превърна за пореден път в столица на меда и храм на поп-рок музиката едновременно.
прочетено 3891 пъти
Резултати от вашето търсене: