Резултати от вашето търсене:
ТРЕТИ МАРТ 1878 година
Много българи днес си задават въпроса, защо датата на Санстефанския мирен договор се смята за толкова значима в българската история.
прочетено 6490 пъти
Професори изтъкнаха, че българи и турци имат общи ценности за разбирателствo
Професори изтъкнаха, че българи и турци имат общи ценности за разбирателствo.
Професори изтъкнаха, че българи и турци имат общи ценности за разбирателствo, това казаха на дискусия по тема"Влиянието на празниците върху сближаването на етнокултурните и религиозни общности ",организиран от Сдружение" Диалог България"в Хасково Дом на Техниката.
прочетено 3471 пъти
Петковден
Именници са Петко, Петка, Петкана, Параскева, Пенчо, Пеньо, Пенка.
Петковден е не само празник в чест на светицата-закрилница на децата, но и поставя началото на зимните семейни служби, посветени на покровителя-патрон на рода и семейството.
Преподобна Петка, именувана също Параскева, живяла през ХІ век. Родителите й били българи. Живеели в град Епиват на Мраморно море. Били известни и състоятелни хора. Петка имала брат, който приел монашество и стигнал до архиерейски сан. Като брат си и тя още от ранни години проявявала наклонност към монашески живот. След като родителите й починали тя раздала имуществото си на бедните. После се заселила в Йорданската пустиня, където прекарала много години. В залеза на живота й се явил Ангел Господен и й наредил да се върне в родината, където тя заживяла като странница в усамотение и молитва при храма “Свети Апостоли” в Епиват. След смъртта й християни намерили нетленното й тяло и я погребали в катедралния храм.
прочетено 4998 пъти
В ГОРЕЩО ИНТЕРВЮ ПРОФ. БОЖИДАР ДИМИТРОВ ЗА ПРЪВ ПЪТ ПОВДИГА ЗАВЕСАТА НА ШПИОНСКАТА СИ ДЕЙНОСТ В СЕКРЕТНИТЕ АРХИВИ НА ВАТИКАНА
Тази събота, 19 септември 2009 година от 21:50 часа гост в студиото на телевизионния таблоид „Горещо” е министърът без портфейл на българите в чужбина проф. Божидар Димитров. Пред водещата Венета Райкова-Георгиева той за пръв път повдига завесата около досието и разузнавателната си дейност и прави сензационни разкрития за историята на България. Проф. Божидар Димитров разказва за своята шпионска дейност в секретните архиви на Ватикана, където открива и донася на микрофилми много документи, свързани с българската история. „Хората знаеха какъв съм! Просто имаше взаимно уважение и си играехме играта” – признава той и разкрива системата, която сам си е създал, за да може да проследи и копира колкото може повече налични документи за България в библиотеката на Ватикана. В последствие с българските си колегите обработва тази информацията в научен институт под крилото на Държавна сигурност.
прочетено 4932 пъти
Бургас посреща три чудотворни икони на Св. Богородица
Трите чудотворни икони с образа на Св. Богородица от манастири в Киев /Украйна/ ще гостуват в Бургас на 9, 10 и 11 септември /сряда-петък/. Те ще бъдат посрещнати в 15.00 часа на 9 септември в Катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий”, където ще останат за поклонение до 15.00 часа на 11 спетември. По време на престоя им гражданите и гостите на града ще могат да отправят към тях своите молитви.
прочетено 16182 пъти
Заплахата за държавата ни идва отвътре
Циганите и турците ще бъдат експлоатирани и на този вот от ДПС, но след 10-ина години, когато станат над 1,5 милиона, ще ни докарат етнически бунтове
- Г-н Иванов, ОбС в Бургас гласува декларация за осъждане на турския геноцид над българите, но защо сега? Минали са толкова много години и никой в българската държава не е повдигал този въпрос, темата е била много по-чувствителна след Освобождението...
- Вие чели ли сте българските публицисти, речите в българското Народно събрание – какво са казали хората тогава. Те са го казали много по-остро, защото са били очевидци на кланетата от Априлското въстание, после при Руско-турската освободителна война, при удавянето в кръв на първото въстание за присъединяване към България, след това на Илинденско-Преображенското, Балканската война, на тези хора не са им били нужни декларации. Те са защитавали с кръв политиката си за обединение на България. Така че нещата са несъпоставими. А в момента ние насочваме тази декларация към българите и към българската власт, защото е необходимо това да се превърне в част както от нашата национална памет, така и в национална политика. Тя е насочена и към европейските институции, защото България е член на ЕС. Не е срещу Турция и срещу турците, но е насочена срещу един такъв интересен факт – Република Турция до ден днешен не признава зверствата, извършени по времето на Османската империя срещу българи на първо място, но не само срещу българи, но и срещу арменците, а и срещу много, много други народности. И в същото време тази Турция твърди, че е европейска държава и иска да се интегрира в Европа. Е, не. Ако искате да бъдете европейска държава, трябва да признаете и да приемете тези факти от миналото. Да, не са ги извършили днешните турски държавници, днешните турци, но това са исторически факти, които трябва да се признаят. Както Германия е признала за Холокоста. Както все повече и повече страни приеха факта за арменския геноцид, извършен също в Османската империя.
прочетено 5486 пъти
Манaстирът в Поморие
Легендата разказва, че в края на 17-ти век турчинът Селим бей, който според преданието е бил неизлечимо болен, се заселва тук и построява чифлик на мястото на предишния манастир. Една нощ на Селим бей му се присънило, че намира лековита вода в имението си. На сутринта започнал да търси мястото и намерил мраморен барелеф на свети Георги, под който бликнала водата от съня му. Селим бей пил от нея и оздравял. Според легендата след тази случка Селим Бей и цялото му семейство приели християнството. Барелефът на свети Георги все още се пази и може да се види в манастира. Селим бей построил и малък параклис до аязмото, който дал началото на сегашния манастир. След като овдовял, беят дарил земите си на манастира и станал първия му игумен.
прочетено 7146 пъти
Резултати от вашето търсене: