Резултати от вашето търсене:
Трети март: Спектакълът Забравени в Бургас
Началото на спектакъла е точно в 18.00 часа, мястото – Бургаската опера, а входът е свободен.
прочетено 3160 пъти
Програмата за отбелязване на 3 март в Бургас
Представяме Програма на Община Бургас за отбелязване на 3 март.
прочетено 5931 пъти
Програма за честване на 133 години от Освобождението на Бургас
В бургас имаше улица 7 февруари до Славейковото училище. В съзнанието на отраслите в махалата тази дата се пази като Ден на освобожданието на Бургас от турско робство.
прочетено 3182 пъти
Отново победа на Черноморец-Бургас
Втора победа за бургаските футболисти от Черноморец Бургас. Победата е срещу Добруджа. Старши треньорът АНтон Велков екпериментира
прочетено 3713 пъти
Бургас показа българско изкуство в Анкара
Трима бургаски художници – Йордан Маринов, Йордан Петров и все още младият Стойко Даскалов участват в изложба, която тръгна от Бургас. Изложбата се откри на 17 януари в Анкара и гостува в Турция по покана на Фондация Ибрахим Чечен.
прочетено 19559 пъти
Крис от Етрополе и айдълът Димитър от Бургас пяха заедно за деца в Пловдив
Пловдив срещна вчера на една сцена таланта от Етрополе Кристиян Григоров - Крис и един от финалистите от „Мюзик Айдъл” Димитър Атанасов. Първата съвместна изява на даровитите млади българи бе в арт салона на мол „Галерия Пловдив”.
прочетено 4856 пъти
Седесари откупиха част от историята за 21-я си рожден ден
Снимките бяха разиграни на търг, като неоткупените от тях все още могат да бъдат видени в сградата на СДС-Бургас на “Богориди” 34. Събраните средства ще бъдат предоставени на деца с церебрална парализа и ментални увреждания, както и на студенти в неравностойно положение от Университет “Проф. д-р Асен Златаров”. Средствата бяха поискани с писма от нестопански организации.
прочетено 4062 пъти
Честит ОСМИ ДЕКЕМВРИ!
Честит ОСМИ Декември на всички студенти, и на всички, които вярват в календара, в който първите 10 дни на декември са все Осми.
Странен факт е, че в уикипедия, в дела за произхода на празника от няколко седмици е заличено името на Софийски Университет . Очаквайте там да се появи Школата в Симеоново, или ивинтуалну Университета по световни икономии на името СД.
Студентският празник се чества в България на 8 декември.
Това е денят, в който Българската православна църква по стар стил е отбелязвала паметта на Светите Седмочисленици и сред тях свети Климент Охридски (25 ноември нов стил), считан за един от покровителите на българското висше образование.
На 8 декември 1476 г. папа Сикст IV проглася деня за празник на непорочното зачатие.
Честването му започва през 1903 г. по повод на 15-годишния юбилей на единственото тогава в Княжество България Висше училище, датата става празник на всички студенти в България - Софийски университет Св Климент Охридски. Решението за празника е взето от Академичния съвет на Алма матер на 30 ноември 1902 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема решение 8 декември да бъде празник на българските студенти. За пръв път е отбелязан като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември.
Още малко история:
За първи път студентите празнуват свой празник преди 103 години, тъй като той датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски - 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
Софийският университет, станал причина за честването на сегашния студентски празник, е основан на 1 октомври 1888 г. Създаден е по инициатива на Иван Шишманов и Емануил Иванов като Висш педагогически курс при класическата гимназия с историко-филологическо отделение. Със закон от 1 януари 1889 г. курсът се превръща във висше училище с допълнителни отделения (факултети).
прочетено 6949 пъти
Резултати от вашето търсене: