Резултати от вашето търсене:
Кметове на купон в Албена ...
12 Октомври знаете е Ден на Българската Община/ Тридневен запой се заформя в к.к. Албена от днес до 15-ти. Казано по друг начин: VІІ ГОДИШНА СРЕЩА НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕСТНИ ВЛАСТИ.
От 13 до 15 октомври 2010 г. в к. к. Албена, Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) организира Седма годишна среща на местните власти в България.
прочетено 5124 пъти
Кмет и заместник-министър се натискат
Кметът Димитър Николов и заместник-министърът на МРРБ Лиляна Павлова защитиха проекта „Интегриран градски транспорт на Бургас”
прочетено 3482 пъти
Там, където хорът на Милка Стоева постигна най-голям успех
Единственият български университет бе удостоен със знака за успешно прилагане на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити на официална церемония в Антверпен, Белгия
прочетено 3917 пъти
Кметът Николов представя в Брюксел добрите бургаски проекти и лобира за нови
Делегация от Община Бургас, водена от кмета Димитър Николов, участва в Осмата Европейска седмица на регионите и градовете - „Дни на отворените врати" /Open Days/. Домакин на събитието е град Брюксел. Това е най-мащабната инициатива на Европейската комисия и Комитета на регионите, която събира представители буквално на всички държави от Стария континент. По време на Open Days те обменят идеи, установяват полезни контакти и се срещат лично с ръководителите на ЕК.
прочетено 2983 пъти
Ученици от Европа на културен обмен в математическата гимназия в Бургас
Гости от четири държави ще пристигнат на 7 октомври в Математическата гимназия в Бургас. Гимназиални ученици от Полша, Гърция, Италия и Испания ще се запознаят с ежедневието на своите бургаски приятели от ПМГ „Акад. Никола Обрешков”, както и ще опознаят културата и историята на България.
Чуждестранната визита е част от проекта „Блог: Тайната на нашия успех в изучаването и преподаването на английски език”, спечелил финансиране по програма „Учене през целия живот”, по секторна програма Коменски. Екипите, работещи по проекта, изготвят блогове, посветени на родните си страни, техните култури, училища, свободното време и правят достъпни интересни факти за своите държави, упражнявайки английски език. Българското домакинство засега е събудило най - голям интерес, за което говори рекордният брой гости, които през тази седмица идват в Бургас. Високото равнище на тази среща, доказва и фактът, че в състава на делегацията от италианския град Реканати са включени специалисти от общинска администрация, директори, експерти.
прочетено 3142 пъти
Българският евродепутат Мария Неделчева ще работи върху първия законодателен доклад на Комисията по земеделие след Лисабонския договор
В ЕП в Брюксел се състоя обсъждане на първия за Комисията по земеделие доклад със законодателна стойност след приемането на Лисабонския договор. Темата на доклада е „Европейските статистики за трайните насаждения” и беше представен в земеделската комисия от докладчика Мария Неделчева.
прочетено 2691 пъти
Орнитологичен мониторинг на Бургаския езерен комплекс
Бургас се включва в инициативата Европейски дни на птиците в първите дни на октомври
Бургас е сред няколкото града в страната, в които през първите дни на октомври ще се проведат Европейските дни на птиците. Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) е координатор на инициативата за нашата страна. В Бургас събитието ще се отбележи по традиционен начин. На 2 и 3 октомври (събота и неделя) вратите на природозащитен център „Пода”, стопанисван от Българско дружество за защита на птиците ще бъдат отворени за посетители. Всеки, които иска да стане част от инициативата провеждаща се в редица страни от Стария континент е добре дошъл.
прочетено 3815 пъти
След две години страната ни трябва да получава повече пари на единица площ от държави като Португалия, Испания и Чехия
Мария Неделчева: След две години страната ни трябва да получава повече пари на единица площ от държави като Португалия, Испания и Чехия.
Това заяви евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева по време на земеделски семинар във Враца, в който се включиха водещи експерти от Министерството на земеделието и храните, Националната служба за съвети в земеделието и Държавен фонд „Земеделие”.
прочетено 3625 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
Резултати от вашето търсене: