Резултати от вашето търсене:
Първата в Бургаска област модерна езикова компютърна лаборатория откриха в СОУ „Христо Ботев” - Айтос
На 4 октомври 2010 г., в СОУ „Христо Ботев” в Айтос беше открита първата в Бургаска област модерна езикова компютърна лаборатория. Мултифункционалният езиков кабинет е изграден по проект „Светът в една класна стая” и е финансиран от Фондация „Америка за България”. Езиковата лаборатория е една от малкото в България. В нея учениците ще усвояват знания и умения по английски език.
прочетено 6550 пъти
Месец за борба с рака на гърдата
На 1 октомври 2010 г. от 17.00 часа в Зала 2 на Областна управа – Бургас официално ще бъде открит Месец за борба с рака на гърдата.
Поканата към вас идва от Сдружение с нестопанска цел „Жените с онкологични заболявания и техните сподвижници” – Бургас, с председател Донка Нончева.
прочетено 2598 пъти
Бургас и Краснодар подновиха своето побратимство
Делегация от Община Бургас, водена от зам.-кмета Красимир Стойчев, взе участие в празненствата по случай 217-годишнината от основаването на Краснодар. Така бургазлии показаха уважение към руския град-побратим и върнаха жеста на кмета Владимир Евланов, който гостува в Бургас на неговия празник Никулден през 2008 г.
Краснодарци се проявиха като любезни домакини и обградиха с внимание своите гости.
Освен бургаската, на празника присъстваше делегация от десетмилионния китайски град Харбин /водена от кмета Лин До/, както и делегация от немския Карлсруе /водена от зам.-кмета Волфрам Ягер/, които също са побратими на Краснодар.
прочетено 3814 пъти
Несебър домакинства френско изложение по водни спортове
Организаторите на френското изложение за водни спортове "Гранд Павоа" са проявили интерес към Несебър. Те смятат, че морският град е подходящ за домакин на този форум, съобщи кметът Николай Димитров, който уважи поканата да посети тазгодишния форум.
"Гранд Павоа" е най-голямото изложение за водни спортове в Европа и се провежда ежегодно в Ла Рошел - един от най-динамично развиващите се градове на Франция. Тази година бе 38-то издание на форума, в периода от 15-ти до 20-ти септември. Две години организаторите са извършвали проучвания да търсят подходящ град във всички държави, които имат излаз на Черно море, за да изнесат изложението и в този регион.
прочетено 4506 пъти
Германски партньори на Немската посетиха Общината
Зам.-кметът по евроинтеграция и екология Атанаска Николова и директорът на дирекция "Образование" Веселина Таралова посрещнаха в Община Бургас директора на НЕГ „Гъоте” Генета Илиева, възпитаници на Немската и гости от гимназия „Агрикола” Кемниц, Германия. Двете учебни заведения поддържат партньорски връзки още от 90-те години на миналия век.
прочетено 3908 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3880 пъти
Арт академия по скулптура събра творци от няколко поколения в Ахтопол
Преподаватели и студенти от НХА в София и художествените академии в Белград, Скопие и Тракийския университет в Одрин, почитатели на изкуството, гости и жители на Ахтопол се събраха в гръцкото училище на представянето на скулптурната експозиция на участниците във Втората международна лятна академия „Ахтопол 2010”.
прочетено 4188 пъти
Публикувани предложения от Министерство на финансите за промени в данъчното законодателство от 04.09.2010 г.
Публикуваните от Министерството на финансите предложения за промени в Закона за ДДС, Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за акцизите и данъчните складове, очевидно имат за цел да увеличат приходите от данъчни плащания, в условия на влошена събираемост,
прочетено 4353 пъти
Позиция на УС на АИКБ относно предложенията на Министерството на финансите за решения на извънредно общо събрание на акционерите на „БФБ-София” АД, насрочено за 13.09.2010 г.
Във връзка с представените на обществеността проект на дневен ред и проект на решения за извънредното общо събрание, предложени от страна на Министерство на финансите до акционерите на „Българска фондова борса – София” АД, а също така и в отговор на многократно отправяните покани в публичното пространство за изразяване на становище по този въпрос, Управителният съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България обсъди на свое заседание и прие следната позиция:
прочетено 2914 пъти
Резултати от вашето търсене: