Св. Йоан Кукузел. Празник на българските певци и музиканти - 01.октомври
30 Септември 2010, Четвъртък
01. Октомври е обявен за празник на българските певци и музиканти
Обявен е през 1980 г. по повод 700-годишнината от рождението на св. Йоан Кукузел.
Българската православна църква почита на 1 октомври Свети Йоан Кукузел. Ангелогласният – така нарекли още на младини св. Йоан Кукузел. Роден от българка през 1280 г., наричан още магистър на магистрите, този пръв императорски певец във Византия пеел нежно и с магическо упоение в гласа си призовавал към чистота и смирение. Бил истински извор на музиката, както е написано в старите свитъци.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
С рецитал на Никола Инджов започват Есенните литературни празници
Програмата на Есенни литературни празници Бургас`2010 бе представена на нарочна пресконференция днес. „От 13-години насам през есента Бургас се превръща в литературна столица. Тази година празниците започнаха още през септември с посрещането на академик Антон Дончев, и продължават със среща с Никола Инджов, който ще отпразнува 75-я си рожден ден в Бургас. Всички събития, включени в програмата имат амбицията да превърнат бургаската есен в истински празник на словото”, подчерта зам.-кметът на Община Бургас Атанаска Николова.
прочетено 2985 пъти
Усвояваме малко средства от ЕС, поради липса на компетенции. На последно място сме по ниво на компетенции в Е-27. Липсват ни основно лидерски и комуникационни умения
На 28 и 29 септември 2010 г. в гр. Хисаря се проведе национален форум за обсъждане на концепцията за изграждане на Национална референтна мрежа за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони.
прочетено 4692 пъти
Бургас и Краснодар подновиха своето побратимство
Делегация от Община Бургас, водена от зам.-кмета Красимир Стойчев, взе участие в празненствата по случай 217-годишнината от основаването на Краснодар. Така бургазлии показаха уважение към руския град-побратим и върнаха жеста на кмета Владимир Евланов, който гостува в Бургас на неговия празник Никулден през 2008 г.
Краснодарци се проявиха като любезни домакини и обградиха с внимание своите гости.
Освен бургаската, на празника присъстваше делегация от десетмилионния китайски град Харбин /водена от кмета Лин До/, както и делегация от немския Карлсруе /водена от зам.-кмета Волфрам Ягер/, които също са побратими на Краснодар.
прочетено 3792 пъти
Бургаската болница със златни наград
Тежкото финансово състояние на МБАЛ остава, за последния месец делегирания бюджет е надхвърлен с 500 000 лв.
МБАЛ-Бургас стана носител на отличията "Златна книга” и „Златен печат”. Наградите са на Съвета на европейската научна и културна общност.
прочетено 5897 пъти
Съвременни италиански творци редят изложба в Бургас
От 27 септември до 10 октомври в Бургас ще гостува съвместна изложба на двама от съвременните италиански творци. Алба Гонзалес и Лука Бракали са артисти, които използват различен език за изразяване, но вдъхновен от една и съща стимулираща сила.
прочетено 3028 пъти
Георги Софкин подари ракета за бадминтон и плакет на Красимир Балъков
Олимпийският и световен шампион по бадминтон Георги Софкин подари днес ракета за този спорт на Красимир Балъков. Софкин връчи на мениджъра на „Черноморец - Бургас” и почетен плакет от Българската федерация по бадминтон, както и благодарствено писмо от нейния президент д-р Пюзант Касабян.
прочетено 5254 пъти
Братя Диневи почитат загинали с паметни плочи
Строителните предприемачи братя Диневи ще финансират поставянето на десетки паметни плочи с имената на загинали воини от 24-ти пехотен полк, известен повече като „Черноморски” за обединението на България. Това съобщи директорът на фондация „Българска памет – Братя Диневи” Стоян Райчевски в Бургас днес. Във всяко селище по Черноморието, което е дало жертви във войните за обединението на България, но няма почетен знак в тяхна памет, ще бъде поставена паметна плоча, на която ще бъдат изписани имената на загиналите.
прочетено 3541 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3864 пъти
Във Варна стартира Вторият международен фитнес фестивал „Движението е живот”
Днес на официална пресконференция бе обявено стартирането във Варна на Втория международен фитнес фестивал „Движението е живот”, организиран от Международната верига спортни клубове „Orange Fitness” с подкрепата на Община Варна. Събитието ще се проведе в морската столица 17, 18 и 19 септември 2010 г.
прочетено 3539 пъти
Резултати от вашето търсене: