Резултати от вашето търсене:
Сашо Дончев, председател на БСК: Искаме от държавата да не се държи като мутра
Преди по-малко от месец бизнесменът, чието име в обществото се свързва с темата газ - изпълнителният директор на Овергаз Сашо Дончев, оглави една от големите работодателски организации, Българската стопанска камара БСК. С него разговаряме за това как може да се смали размерът на държавата, какво иска бизнесът от нея, възможен ли е прогнозираният от правителството растеж на икономиката за тази година, какъв ефект върху България ще имат конфликтите в Северна Африка и Близкия изток чрез цената на петрола.
прочетено 3140 пъти
Трети март: Спектакълът Забравени в Бургас
Началото на спектакъла е точно в 18.00 часа, мястото – Бургаската опера, а входът е свободен.
прочетено 3148 пъти
България стана вицешампион на Европа по таекуон-до ITF в Естония
Българската федерация по таекуон-до ITF съществува от 1989 г. До голяма степен успехите в този спорт се дължат на корейския инструктор Ким Унг Чол VIII дан, който е старши треньор на националния отбор и основоположник на таекуон-до ITF у нас. Президент на Федерацията е Марио Богданов.
прочетено 4325 пъти
Баба Марта: мартеници за българите в Одрин
Нашите сънародници в Одрин ще посрещнат 1-ви март с оригинални български мартеници. Инициативата е на фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков” - Несебър и Мария.
прочетено 5741 пъти
БТПП подкрепя туристическия бранш. Бургас туристически град
Председателят на БТПП г-н Цветан Симеонов изрази готовността на Палатата да работи заедно с Howarth HTL с цел подкрепа на българския бизнес в туристическия бранш.
прочетено 4409 пъти
Бургас показа българско изкуство в Анкара
Трима бургаски художници – Йордан Маринов, Йордан Петров и все още младият Стойко Даскалов участват в изложба, която тръгна от Бургас. Изложбата се откри на 17 януари в Анкара и гостува в Турция по покана на Фондация Ибрахим Чечен.
прочетено 19509 пъти
Пламен Орешарски: Трябва да се мисли за индексация на най- ниските доходи
Тази година може да погледнем по- оптимистично на ситуацията и да кажем, че имаме шанс да излезем от кризата, каза Пламен Орешарски.
прочетено 3708 пъти
Честит ОСМИ ДЕКЕМВРИ!
Честит ОСМИ Декември на всички студенти, и на всички, които вярват в календара, в който първите 10 дни на декември са все Осми.
Странен факт е, че в уикипедия, в дела за произхода на празника от няколко седмици е заличено името на Софийски Университет . Очаквайте там да се появи Школата в Симеоново, или ивинтуалну Университета по световни икономии на името СД.
Студентският празник се чества в България на 8 декември.
Това е денят, в който Българската православна църква по стар стил е отбелязвала паметта на Светите Седмочисленици и сред тях свети Климент Охридски (25 ноември нов стил), считан за един от покровителите на българското висше образование.
На 8 декември 1476 г. папа Сикст IV проглася деня за празник на непорочното зачатие.
Честването му започва през 1903 г. по повод на 15-годишния юбилей на единственото тогава в Княжество България Висше училище, датата става празник на всички студенти в България - Софийски университет Св Климент Охридски. Решението за празника е взето от Академичния съвет на Алма матер на 30 ноември 1902 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема решение 8 декември да бъде празник на българските студенти. За пръв път е отбелязан като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември.
Още малко история:
За първи път студентите празнуват свой празник преди 103 години, тъй като той датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски - 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
Софийският университет, станал причина за честването на сегашния студентски празник, е основан на 1 октомври 1888 г. Създаден е по инициатива на Иван Шишманов и Емануил Иванов като Висш педагогически курс при класическата гимназия с историко-филологическо отделение. Със закон от 1 януари 1889 г. курсът се превръща във висше училище с допълнителни отделения (факултети).
прочетено 6919 пъти
Общините с резерви към водните асоциации
Моника Стоянова
[email protected]
Общините имат съмнения, че учредяването на водни асоциации с тяхно участие ще доведе до действително подобряване на работата в сектора. Затова, въпреки че срокът за създаването им бе 30 септември, до началото на декември са учредени едва половината от планираните 51 асоциации. Секторът се нуждае от инвестиции, които стигат до 15 млрд. евро в национален план. Невъзможно е тази сума да бъде осигурена от държавата или от общините поотделно, но обединени, те могат да привлекат значителен инвестиционен интерес.
прочетено 4102 пъти
Резултати от вашето търсене: