Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Добави Информация Постоянна експозиция - Етнография

Експозицията е разположена в известната в Бургас Бракалова къща, собственост на големия патриот и общественик Димитър Тодоров Бракалов, два пъти кмет на гр. Бургас. Къщата е построена през 1873 г. и по архитектурния си план принадлежи на типа "балканска" градска къща от ХІХ век.

На първия етаж в две зали е представен интериор на бургаска градска къща от края на ХІХ и началото на ХХ век. Оригинални мебели, произведени от български занаятчии, имитират салонния виенски "стил". Дамската мода на бургазлийки е представена с два официални костюма. Вечерната рокля с дълъг шлейф и богато украсената пелерина са ушити през 90-те години на ХІХ век. А официалната рокля в стила на 20-те години на ХХ век е изписана от Париж за съпругата на бургаски училищен директор. Интимният свят на бургазките жени се представя и с изящно изработени ръчни дантели, спално бельо с рязана бродерия и други. 
На втория етаж е разгъната експозиция, разкриваща традиционната култура на основните етнографски групи население в Бургаски регион: рупци, тронки, загорци, планинци и тракийци, характерна за ХІХ и първата половина на ХХ в. 

Домашните занятия са представени с типичния за този регион хоризонтален тъкачен стан, на който българката изработва всички видове тъкани: за домашна употреба, за домашна уредба и за облекло на цялото семейство /ІІ етаж, салон/. Показан е и оригинален стан за тъкане на колани с помощта на кори, както и уреди за обработка на материалите от животински и растителен произход, използвани при тъкачеството /ІІ етаж, 1 зала/. 
От изпредената прежда, посредством ръчно усукване или с помощта на дървена кука, наречена "вител", се приготвят козиняви върви за навуща и декоративни гайтани /ІІ етаж, 1 зала, 5 витрина/. Освен усукан гайтан българите от всички етнографски групи в Бургаския край изработват и плетен гайтан с помощта на дървено присобление "чатал"./ІІ етаж, 1 зала, 6 витрина/. Многообразието на тъканите, изработени на хоризонтален тъкачен стан е показано чрез експонираните халища, плъсти, шарени черги, възглавници и кърпи /ІІ етаж, 1 зала, 7-8 витрини/, както и тъкани за облекло /ІІ етаж, 2 зала/. 

В трета зала са показани произведения на ръчното плетачество - памучни и вълнени дантели и чорапи, плетени на една или пет куки /1 витрина/. Везането /бродирането/ с помощта на игла и конец е широко разпространен начин за украса на женското, мъжкото и детското облекло. Във втора и трета витрини са показани най-характерните за различните етнографски групи разноцветни везбени мотиви и орнаменти на поли, ръкави, колани, якички и украси за глава.

В четвърта, пета и шеста витрини са представени тъкани за отглеждане и завиване на дете до 1-годишна възраст - люлка, пелени, юрганче, облекло за момичета и момчета до 6-годишна възраст - ризка от бяло памучно платно и завезка /пола/, вълнена, разноцветна , домашно тъкана, набрана в кръста. Шапката е плетена от червена прежда и украсена с накит от синци, сребърна паричка и скилидки чесън за предпазване от уроки.



Тази статия е разглеждана: 2297 пъти



» обратно
Снимки от Бургас
Добави снимка
Жреци на музите 2009 Ловец, авджия АЗ Фонтанът на площад аз  като бебе с майка ми 2 Добро утро Водна топка Църква Св.Св. Кирил и Методи, Бургас Рибари в Истанбул Цветя
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development